top of page
DSC00392_edited_edited_edited.jpg

Extrainsatt gudstjänst. Covid-bevis krävs.


På söndag är det en extrainsatt gudstjänst kl. 10:00 istället för julföreställning.

Vi skulle egentligen haft en julföreställning med många barn på scen. Just nu är det stor covid-spridning på flera skolor i Jönköping. Därför har vi tagit beslutet att ställa in julföreställningen. Vi tycker så klart att detta är tråkigt men hoppas att vi snart får se alla barn i kyrkan igen! På söndag har vi inte söndagsskola. De som medverkar på söndagens gudstjänst har på kort varsel meddelat att de kan vara med!


Covid-bevis vid gudstjänsten

Vi hade sedan tidigare planerat att ha vaccin-bevis på denna gudstjänst eftersom det skulle blivit en samling där det var svårt att hålla avstånd med tanke på alla barn och de som kommer på gudstjänsten. Även om gudstjänstens upplägg nu är ändrat tror vi att det är klokt att pröva covid-bevis vid gudstjänsten eftersom de nya restriktionerna som presenterades under tisdagen innebär att regeringen kan ändra så att alla samlingar kräver covid-bevis. Vi vill helt enkelt pröva och lära oss hur vi kan hantera detta. Varmt välkommen på Gudstjänst på söndag den 12:e december kl.10:00. Efter gudstjänsten serveras fika.


Yorumlar


bottom of page