top of page
DSC00392_edited_edited_edited.jpg

Till alla folk! Söndag 14 November

En dag om vårt arbete i andra länder. Söndag 14 November.


Gudstjänst och Guldgruvan och Platina, kl 10:00

Anneli Nilsson, Afghanistan. Magda och Johannes är med på video från Laos

Musik: Sofia Holst med släkt


Sopplunch efter gudstjänsten, ca kl 11:15

Istället för kyrkfika är du välkommen sopplunch till självkostnadspris. Ingen anmälan behövs.


Samlingar i smågrupper

Efter lunchen blir det två parallella samlingar i mindre grupp om Afghanistan och Tunisien. De går i repris med en fruktpaus emellan. Man kan välja att gå på ett eller båda. Anneli Nilsson har tidigare arbetat i Afghanistan tillsammans med sin man Lars. Nu pågår planering att återstarta arbetet i detta hårt drabbade land. Våra egna medlemmar Kensey o Josef Dagson har jobbat flera år i Tunisien. De ger en aktuell inblick om deras arbete och den aktuella sitationen.bottom of page