top of page
DSC00392_edited_edited_edited.jpg

Predikan och samtal om lidande


Här kan du lyssna på en predikan om lidande. Om du vill dela dina tankar om det som gör ont i livet och tänka tillsammans med andra är du varmt välkommen hem till David Blondell torsdagen 4:e november kl. 18:30. Anmäl dig till samlingen med SMS, e-post eller ring.Under två veckor har vi en kort undervisningsserie med namnet: LIDANDE OCH VÄNTAN. Är detta ord för dig just nu eller lever du nära någon som brottas med något som smärtar? Lika viktigt som det är att packa ner en förbandslåda på resan eller lägret är det att ha ord och tankar för dagar som kan vara svåra. Ett ord från Bibeln kan lysa starkt i ett mörker! Så här står det i Psaltaren 34:19: ”Herren är nära de förtvivlade, han hjälper de modlösa.”

Comments


bottom of page