top of page
DSC00392_edited_edited_edited.jpg

Tro och tanke 7 november, 5 december


Vi planerar för återkommande träffar där vi möts för att samtala och reflektera om en bok. Det kan vara en bibelbok eller en bok som ger vägledning i kristet liv. Vi behöver stimulera och uppmuntra läsandet av Bibeln och god kristen litteratur. Tanken är att man läser den föreslagna boken i förväg. Den finns att inhandla på Nya Musik i Jönköping eller i Korskyrkan.

Följande två samlingar är planerade för i höst. 7 nov kl. 18 "Därför sörjer jorden" av Peter Halldorf. En bok om klimathotet och Kristushoppet.

5 dec kl. 18. "Vara lärjunge" av Rowan Williams. Syftet med boken är att hjälpa oss att på ett trovärdigt sätt vara och leva som Jesu Kristi lärjungar i vår tid. Varmt välkommen med. För info, kontakta Roger Svensson 070-4977082 eller Petter Ekelund 073-4122040.

Comments


bottom of page